Bruno Schulz Extravaganza
Fundacja Pałac Gorzanów
Obsada
Aleksandra Nowakowska
Alicja Mojko
Ewa Żurakowska
Scenografia, kostiumy, projekcje video
Iwona Bandzarewicz
Instalacja ,,Drzewo Eden"
Lena Witkowska
Muzyka
Piotr Korzeniak
Lena Witkowska
Muzyka na żywo
Katarzyna Kolczyńska - Niemierowska
Paweł Kopeć
Piotr Korzeniak
Ewa Żurakowska
Dźwięk
Piotr Korzeniak
Scenariusz i reżyseria
Maciej Gorczyński
Produkcja
Grażyna Górka - Dudek
Przestrzeń Wyobraźni
Plakat i materiały graficzne
Tomasz Ostaszewski
Premiera
21 lipca 2022 Pałac w Gorzanowie






Zdjęcia : HõR






Zdjęcia : Iwona Bandzarewicz
Bruno Schulz Extravaganza – nota reżyserska
Zdarzenie teatralne ,,Bruno Schulz Extravaganza”, zostało zainspirowane opowiadaniem ,,Sanatorium pod Klepsydrą”. Jest grą i dialogiem naszego artystycznego kolektywu z twórczością Schulza, szczególnie w dziedzinie mitologicznej i onirycznej funkcji języka, której urodzony 130 lat temu pisarz był mistrzem. Podobnie jak w opowiadaniu, tematem przedstawienia jest badanie granicy między życiem i śmiercią, przemiana, przejście i proces żałoby, ale też oswojenie przemijania i kresu życia. Teatr, w nawiązaniu do starożytnych misteriów orfickich, pozwala dotknąć procesu przemiany – w poetyckim obrazie, plastycznej impresji, przywołaniu uniwersalnych i pięknych tekstów. Duch ,,extravaganzy” – lekkiej, teatralnej formy nie stroniącej od groteski, poruszającej się w wielu gatunkach, wręcz barokowej, otwiera przestrzeń bezpiecznego doświadczenia, w którym istotna tematyka zawarta jest w estetycznym i zmysłowym odbiorze.
Spektakl jest tryptykiem. Część pierwsza, najbliższa klasycznej formie dramatycznej, jest grą z fragmentami powieści ,,Regał ostatnich tchnień”, rumuńsko – szwajcarskiej pisarki Aglai Veteranyi, który traktujemy jako kontrapunkt dla onirycznego świata wykreowanego przez pisarza z Drohobycza. Część środkową wyznacza wędrówka widzów korytarzami i komnatami późnorenesansowego Pałacu w Gorzanowie. Niezwykła przestrzeń pałacu, wypełniona ambientowym dźwiękiem, fragmentami opowiadań Brunona Schulza, interaktywnymi instalacjami plastycznymi, projekcjami video, tradycyjnymi pieśniami i zdarzeniami performatywnymi jest otwartą strukturą, którą każdy uczestnik / uczestniczka zdarzenia zwiedzać i doświadczać będzie według własnego scenariusza i własnych potrzeb. Ostania część, odegrana na najwyższym piętrze pałacu, jest subtelnym działaniem performatywnym, którego dopełnieniem będzie zamykająca całość zdarzenia instalacja plastyczna.
Autorką instalacji jest Iwona Bandzarewicz, artystka wizualna, twórczyni oryginalnych projektów scenograficznych, malarka i fotografka. Iwona Bandzarewicz jest również autorką prezentowanych w ramach zdarzenia filmów oraz koncepcji plastycznej widowiska, dialogującej z językiem i estetyką twórcy ,,Sklepów cynamonowych”. Sercem środkowej części tryptyku jest ,,Drzewo Eden” – interaktywna, plastyczno - dźwiękowa instalacja inspirowana fragmentem ,,Wiosny” Brunona Schulza, autorstwa Leny Witkowskiej, aktorki, studentki Wydziału Intermediów krakowskiej ASP, członkini zespołu Cukry i laureatki tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Bogatą fonosferę przedstawienia tworzy Piotr Korzeniak, kompozytor związany z krakowskim Teatrem Barakah, nagrodzony wspólnie z zespołem Cukry za muzykę w ramach prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zespół aktorski tworzą: Alicja Mojko, Aleksandra Nowakowska i Ewa Żurakowska. Alicja Mojko, nestorka polskiego teatru alternatywnego, współzałożycielka gdańskiego Teatru Snów, wykona w ramach zdarzenia m.in. osobisty performance ,,Żurawie”, którego najważniejszym elementem będą pisane w ciągu 40 lat autorskie wiersze i haiku. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca, wszechstronna aktorka, tancerka i choreografka Aleksandra Nowakowska, zaprezentuje cykl działań performatywnych inspirowanych powieścią Aglai Veteranyi. Ewa Żurakowska, związana z Pałacem w Gorzanowie aktorka i nagrodzona w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej wokalistka, wykona z towarzyszącymi jej muzykami (Katarzyna Kolczyńska – Niemierowska – skrzypce, Paweł Kopeć – akordeon) cykl tradycyjnych pieśni żydowskich, rumuńskich i meksykańskich.